Změny v soutěžích družstev v r.2019

15.04.2019 11:40

 

V současné době se kluby přihlašují nebo potvrzují účast v soutěžích družstev pro rok 2019.

Letošní ročník dozná o proti loňskému roku změny, které se promítnou především do soutěží družstev mužů i žen v II. a III. lize a převážně se budou týkat dvou organizačních celků Západu A,  Západ B.      

Co vyvolalo tuto změnu stávajícího uspořádání soutěží?

Změnu vyvolaly tři klíčové faktory:

1. Naplněnost a vyváženost jednotlivých soutěží a tím i nerovnoměrnost kritérií pro postup do vyšší soutěže

2. Koncentrace klubů a hráčů

3. Dopravní dostupnost

Z pohledu vyváženosti a tím i co možná spravedlivého fungování kvalifikací a nižších soutěží, by bylo účelné, kdyby oblasti byly co možná nejvíce vyrovnané. To se týká nejenom počtu klubů resp. klubů, které se do soutěží družstev zapojují, tak i z hlediska počtu jejich hráčské základny. Dosavadní členění nezohledňovalo skutečnost, že některé lokality jsou bez klubů, nebo kluby v nich se minimálně zapojují do celostátních soutěží a na druhé straně jsou lokality jako Praha, Brno, Ostrava, ale i Karlovy Vary, kde je vysoká koncentrace klubů i hráčů. Tato nevyváženost v praxi znamená, že v rámci II. ligy žen  ZA, je v posledních letech v soutěži zapojeno 5 – 7 klubů; v III. lize mužů ZA stejný počet klubů. V rámci III. ligy družstev mužů ZB musí být díky přeplněnosti organizovány dvě tyto ligy.

Třetím faktorem, který možná pro někoho není klíčový,  je dopravní dostupnost. Snad dva příklady za všechny: Česká Lípa – Ostravice; Františkovy Lázně – Mnich.

 

Nové členění soutěží v rámci II. a III. ligy rozděluje kluby do čtyř skupin následovně:

Skupina A (Západ): kraje - Karlovarský, Plzeňský, Ústecký a Středočeský (okresy Rakovník, Kladno, Beroun a Praha – západ)

Skupina B (Střed a Jih): Praha, kraje – Jihočeský, Vysočina (okresy Pelhřimov, Jihlava, Třebíč) a Středočeský (okresy Příbram, Benešov a Praha – východ)

Skupina C (Severovýchod): kraje – Královehradecký, Liberecký, Pardubický, Vysočina (okresy Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou) a Středočeský (okresy Mělník, Nymburk, Kolín, Mladá Boleslav, Kutná Hora)

Skupina D (VB): kraje – Jihomoravský, Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský

 

Soutěže ligy  mužů a žen se ve čtyřech skupinách jako II. liga A, II. liga B, II. liga C a II. liga D. Právo startu má 12 družstev z každého regionu uvedených v Počátečních tabulkách soutěží družstev mužů a žen ČGF pro daný kalendářní rok, která potvrdila účast v soutěži na formuláři přihlášky nejpozději do 30. dubna téhož roku a zaplatila stanovený vklad. Do I. ligy postupuje vítěz a dva nejhorší týmy sestupují.

Soutěž se hraje na dvě fáze:

1. fáze

-        Dvě kvalifikační kola na rány

2. fáze

-        Jedno kvalifikační kolo na rány  

-        Jamková hra na základně výsledků kvalifikace

Družstvo mužů tvoří 6 hráčů, družstvo žen 4 hráčky

 

Soutěže. III. ligy mužů i žen se hrají ve čtyřech samostatných skupinách jako III. liga A, III. liga B, III. liga C a III. liga D. Ve III. ligách (v rámci jedné skupiny) může za každý klub startovat neomezený počet družstev, přičemž družstva jednoho klubu sdílí soupisku bez omezení. To platí i pro kluby s družstvem ve vyšší ligové soutěži. Do vyšší ligové soutěže z III. ligy postupují dvě nejlepší družstva s tím, že postoupit může jen družstvo klubu, který nemá v následující sezóně své družstvo v některé vyšší ligové soutěži.

Soutěž se hraje minimálně 4 hrací dny na rány. Družstvo mužů tvoří 6 hráčů, družstvo žen 4 hráčky.

 

Aurtor: J.Míka

 

Zpět